Atrakcje turystyczne Gór Stołowych i co warto tu zobaczyć?

Góry Stołowe to ewenement na skalę europejską. Zbudowane są w głównej mierze z piaskowców, wypiętrzonych poziomo. Stąd też nazwa – góry stołowe, gdyż kształtem przypominają płaski stół. Część z nich leży po naszej stronie, część należy do Czechów.

Największą popularnością po polskiej stronie cieszą się partie tego pasma górskiego w rejonie Kudowy, Dusznik, Karłowa i Polanicy. I to właśnie na tym terenie został utworzony Park Narodowy Gór Stołowych. Natomiast w czeskiej części tego regionu, największą popularnością cieszy się atrakcja turystyczna zwana Skalnym Miastem.

Atrakcje turystyczne Gór Stołowych, czyli co warto zobaczyć
Atrakcje turystyczne Gór Stołowych, czyli co warto zobaczyć

Atrakcje turystyczne Gór Stołowych

  • Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i zarazem jedna z większych atrakcji tego pasma górskiego. Można na niego wejść drogą zbudowaną z kamiennych schodów (jest ich aż 682), gdzie znajduje się kilka punktów widokowych.
  • Błędne Skały to równie popularna atrakcja turystyczna Gór Stołowych. Warto choć raz przejść przez ten labirynt stworzony w piaskowcach ciosanych przez wodę i wiatry. Poprzeciskać się przez wąskie skalne szczeliny, których szerokość w niektórych miejscach to zaledwie kilkadziesiąt kilometrów.
  • Skalne Grzyby to skupisko form skalnych występujących na terenie Gór Stołowych. Powstałych w procesie erozji piaskowca. Można tu zobaczyć m. in np. Borowika, Zrośnięte i Piętrowe Grzyby.
  • Wielkie Torfowisko Batorowskie to teren objęty ścisła ochroną. Można na nim spotkać wiele ciekawych i rzadko występujących roślin.
  • Białe Ściany to grupa skał stworzonych z piaskowca w białym kolorze, wysokich na 30 metrów. Swoim wyglądem przypominają mury i baszty. Część z nich została nawet nazwana np. Zielonym królem, Kibicem czy Bubkiem (źródło:https://pl.wikipedia.org).

Atrakcje Gór Stołowych dla turystów w ujęciu filmowym:

Oprócz tych dość znanych atrakcji turystyczny w Górach Stołowych znajdują się tu także liczne szlaki do pieszej wędrówki, a także miejsca do wspinaczki górskiej, trasy rowerowe, a także pętle dróg do uprawiania narciarstwa biegowego zimą. Okolica oferuje też liczne zabytki, chociażby takie jak np. Kaplica Czaszek w Kotlinie Kłodzkiej czy Dworek Chopina w Dusznikach Zdroju. Na pewno nikt nie będzie się nudził w Górach Stołowych.

wetlina
Leave a Reply