Trekking na Teneryfie – pogoda i kiedy jechać na górskie wędrówki

Teneryfa to największa i chyba najciekawsza wyspa archipelagu Kanaryjskiego. Przynajmniej pod względem wycieczek trekkingowych. Mimo iż miejsce to bardziej jest kojarzone z ciemnymi plażami, oceanem, imprezami i niemieckimi emerytami, wygrzewającymi się w słońcu. Jednak Teneryfa to prawdziwy raj trekkingowy dla każdego miłośnika górskich wędrówek i do tego całoroczny. To właśnie tu jest położony najwyższy szczyt Hiszpanii – Pico del Teide (3718 m n.p.m) oraz wiele innych ciekawych miejsc do trekkingu, takich jak Góry Anaga czy Góry Teno.

Pogoda na Teneryfie

Teneryfa jest nazywana wyspą wiecznej wiosny i coś w tym jest, gdyż temperatury przez cały rok są tu sprzyjające. Wyspa jest pod wpływem klimatu subtropikalnego jeśli chodzi o wybrzeże i śródziemnomorskiego w głębi lądu. W ciągu roku słońce świeci na Teneryfie aż przez 300 dni, dlatego z założenia można tu przylecieć na trekking o każdej porze roku. Trzeba tylko pamiętać, że ta mała wyspa dzieli się wyraźnie na dwie strefy – południową, cieplejszą i bardziej suchą, oraz północną z niższymi temperaturami, gdzie lubi popadać. Z tego tez powodu, może zdarzyć się tak, że w południowych miejscowościach Teneryfy będzie świecić słońce, podczas gdy na północy zbiorą się deszczowe chmury, a szczyty gór będą spowite we mgle.

Jaki wpływ ma pogoda na trekking na Teneryfie
Jaki wpływ ma pogoda na trekking na Teneryfie?

Kiedy jechać na trekking na Teneryfę?

Tu rodzi się konkretne pytanie – to kiedy najlepiej jechać na trekking na Teneryfę? Jeśli chodzi o lato, to może być zbyt gorąco na wędrówki po górach. Średnie temperatury na wyspie w letnie miesiące to ponad 28 stopnie, jednak zazwyczaj termometr pokazuje sporo więcej. Zimą na Teide może zalegać śnieg, a ogólne warunki pogodowe często uniemożliwiają wejście na najwyższy szczyt Hiszpanii. Do tego trzeba uczciwie dodać, iż w chłodniejszą część roku liczba godzin słonecznych w ciągu dnia spada i szybko robi się ciemno. Co niestety nie sprzyja górskim wędrówkom. Na trekking na Teneryfie lepiej udać się mniej więcej od kwietnia aż do września, kiedy liczba godzin słonecznych w ciągu doby wynosi od 8 do 9. Temperatura zimą w nocy spada do 15, podczas gdy latem wynosi aż 22 stopnie. Do tego w chłodniejszą część roku występuje duże ryzyko opadów deszczu oraz dochodzą do tego silne wiatry. Przynajmniej w północnej części Teneryfy, gdzie są jednak ciekawsze szlaki trekkingowe. Najstabilniejszą pogodę i najbardziej sprzyjającą górskim wędrówką mamy na wyspie jesienią, no i wiosną.

wetlina
Leave a Reply