Góry Izerskie – idealne miejsce na wędrówki dla rodzin

Góry Izerskie to zachodnia część naszych polskich Sudetów. Od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska, same pasmo znajduje się na terenie zarówno Polski, jak i Czech. Po naszej stronie znajduje się Grzbiet Wysoki i Grzbiet Kamienicki. Oba masywy przecinają doliny – rzeki Kwisy i Małej Kamiennej. Wokół Gór Izerskich rozmieszczone są tak znane miejscowości jak Szklarska Poręba, Jakuszyce czy Świeradów Zdrój.

Tereny te są atrakcyjne do uprawiania wielu aktywności. Nie tylko samych wędrówek, ale także innych sportowych aktywności. Pobliska baza turystyczna jest w stanie natomiast zapewnić nocleg i wyżywienie turystom. Dlatego też Góry Izerskie są bardzo chętnie odwiedzane przez cały rok.

Atrakcje turystyczne dla rodzin oraz pozostałych przyjezdnych w Górach Izerskich

Góry Izerskie nie są zbyt wysokie i strzeliste. Ich linia jest raczej łagodna, więc jest to idealne miejsce na wędrówki, nawet dla niezaprawionych turystów. Z tego też powodu, tak chętnie odwiedzają te tereny rodziny z dziećmi oraz starsze osoby.

W całej okolicy znajduje się także mnóstwo wyznaczonych szlaków rowerowych, o różnym stopniu trudności, w tym także takich do uprawiania kolarstwa górskiego.W Górach Izerskich można także jeździć konno lub po prostu zwiedzać okolicę, wybierając jedną z tras. Do zdobycia jest tu 20 szczytów, za które można otrzymać odznakę turystyczną oraz chociażby jedno z pięciu schronisk:

  • Schronisko Orle
  • Wysoki Kamień
  • Izerski Stóg
  • Chatka Górzystów
  • Chatka Robaczka

Zimą natomiast Góry Izerskie są znakomitym miejscem do uprawiania narciarstwa klasycznego, w tym przede wszystkim biegów narciarskich. Organizowany tu jest słynny Bieg Piastów – impreza organizowana od 1976 roku. Jeszcze inną atrakcją dla całych rodzin i nie tylko jest także wyścig psich zaprzęgów (Husqvarna Tour). Warto rozważyć te pasma górskie również do spędzenia okresu świąt Bożego Narodzenia. Po inne inspiracje na takie wyjazdy odsyłamy tu.

Góry Izerskie atrakcyjne na wędrówki i kolarstwo górskie
Góry Izerskie atrakcyjne na wędrówki i kolarstwo górskie

Dodatkową atrakcją Gór Izerskich są oprócz występujących tu cennych kruszców i minerałów, także wody lecznicze. W okolicznych uzdrowiskach bez problemu można napić się wód mineralnych, w tym rzadkich radoczynnych szczawów (Świeradów Zdrój) oraz pełnych magnezu z Czerniawy Zdrój.

Jeśli zatem zamierzacie przyjechać tu na wakacje z całymi rodzinami, to największą bazę noclegów oferują znane miejscowości górskie. Jeśli w kręgu waszych zainteresowań są jedynie Góry Izerskie, wówczas lepiej na bazę wypadowa wybrać Świeradów Zdrój. Jeśli interesują was całe Karkonosze, lepszym wyborem będzie wówczas Szklarska Poręba.

wetlina
Leave a Reply