Trekking w Gruzji – najlepsze miejsca na górskie wędrówki

Gruzja to kraj raczej mało popularny, jeśli chodzi o wyjazdy czy to wakacyjne, czy wycieczkowe. Naszym skromnym zdaniem, to ogromny błąd. Nie dość, że to kraj bardzo przychylny Polakom – głównie zapamiętany za sprawą naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który poparł Gruzję po ataku Rosji, na jej suwerenność. To jeszcze pełen fantastycznych krajobrazów oraz naprawdę smacznej kuchni.

Gruzja na pewno nie jest jeszcze turystycznym bastionem i nawet nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie. Jednak to kraj górzysty, jak mawiają podróżnicy – gdzie się nie rozejrzysz tam góry. Z tego też powodu jest idealnym miejscem na trekking. Szczególnie, że to Kaukaz, wprost idealnie stworzone miejsce do pieszych wędrówek, pośród jeszcze cały czas dzikiej przyrody. To doskonały teren na trekking, gdzie można mieć kontakt z naturą, przy okazji wdychając świeże, czyste, górskie powietrze.

Najlepsze miejsca na trekking w Gruzji

Swanetia – to region umiejscowiony u podnóża szczytów Kaukazu. To jeden z tych bardziej niedostępnych terenów w Gruzji. Dominującym krajobrazem są tu ośnieżone szczyty gór, które są tłem dla tych niższych, nadal zielonych. Widoki są bardzo podobne, do tego co znamy np. z Alp Szwajcarskich. Jedynie osady i miasteczka są tu dużo skromniejsze, żeby nie powiedzieć ubogie. Podczas trekkingu można tu napotkać budowle przypominające średniowieczne wieże, które były schronieniem miejscowej ludności przed atakiem wrogów.

Swanetia idealne miejsce na trekking w Gruzji
Swanetia idealne miejsce na trekking w Gruzji

Chewsuretia – jedna z krain, jak mawiają miejscowi – zapomniana przez Boga. Teren ten jest wyjątkowo ciężki, jeśli chodzi o osadnictwo ludzkie. Mimo to w niższych jego partiach do dziś istnieje 11 wsi, bez służby zdrowia, zasięgu telefonicznego oraz innych nowoczesnych udogodnień. Mało tego letnie i wiosenne powodzie, uszkadzają za każdym razem miejscowe drogi. Jednak tutejsze górskie tereny są wprost idealne do górskich wędrówek. Szczególnie te łączące Chewsuretia z Tuszetią.

Tuszetia – druga z krain historyczno-geograficznych w Gruzji, nieco zapomnianych i niedostępnych. Turysta tu raczej to bardzo rzadki widok.  Powodem tego jest ukształtowanie terenu, bowiem Tuszetia jest oddzielona od reszty kraju, pasmem wysokich gór Kaukazu. Podobnie jak w Swanetii, podczas wędrówek można tu natrafić na kamienne wieże, zamieszkiwane w średniowieczu przez tutejszych osadników. Warto też dodać, iż region ten jest najmniej skarżonym terenem w całej Gruzji.

Tuszetia kolejny teren na górskie wędrówki po Gruzji
Tuszetia kolejny teren na górskie wędrówki po Gruzji
wetlina
Leave a Reply